سلخ، تجربه‌ای متفاوت!

قشم فقط بازار و قایق سواری در ساحل شرقی آن نیست. در این جزیره مناطقی خلوت‌تر و طبیعی‌تری هم وجود دارد که که گردشگران کمتری برای به آنجا سفر می‌کنند.

اگر به دنبال تجربه‌ای جدید و متفاوت با اکثر گردشگران جزیره قشم هستید، روستای سلخ یکی از گزینه‌های ایده‌آل برای شماست.

این روستای کمتر دیده ‌شده، در جنوب جزیره قشم و در فاصله‌ی ۸۰ کیلومتری شهر قشم قرار دارد. گردشگران با حضور در محدوده این روستا، از لذت تماشای صحرا و ساحل بکر و دست‌ نخورده و آشنایی با آداب و رسوم مردم بومی منطقه بهرمند خواهند شد.

شاید مهم‌ترین جاذبه‌ی گردشگری این شهر، کاسه سلخ باشد. کاسه سلخ یک برهوت با طول ۷ و عرض ۵ کیلومتر است. مشاهده زمین‌های خالی از حیاتِ کاسه سلخ، پر از صخره‌های جورواجور با طرح‌های هندسی مختلف است. با حضور در محوطه کاسه سلخ، حس حضور در سیاره‌ای متفاوت را خواهید داشت. در قسمتی از این زمین‌های خالی هم چشمه گوگردی وجود دارد که تماشای آن خالی از لطف نیست.

بام قشم یکی دیگر از نقاط دیدنی قشم در نزدیکی روستای سلخ است. بام قشم، یک فلات نسبتا مرتفع است که با حضور در آن چشم‌اندازی زیبا از جزیره قشم خواهید داشت. بام قشم هم از طرف روستای سلخ و هم روستای طبل قابل دسترسی است. در این فلات، بقایایی از زندگی انسان‌ها در زمان‌های گذشته به چشم می‌خورد. برخی از کارشناسان، بام قشم را اولین زیستگاه انسان در جزیره قشم می دانند. گفته می‌شود عمر بعضی از اشیای ساخته‌ی بشر که در این مکان پیدا شده‌است به چند هزار سال قبل باز می‌گردد.

بسیاری از مردمان سلخ، با صیادی روزگار خود را می‌گذرانند. بنابراین اسکله‌ پر از هیاهوی سلخ هم یکی دیگر از جذابیت‌های این منطقه است. همچنین جشن‌های مردم بومی سلخ، جذابیت فراوانی برای مسافران تور قشم دارد. نوروز صیاد (۲۹ تیر) یکی از این جشن‌هاست که امروزه فقط در چند شهر معدود از جمله سلخ گرامی داشته می‌شود. مراسم زار درمانی (خروج بیماری از بدن بیمار با اجرای موسیقی) و جشن‌های سنتی عروسی از جمله دیگر اتفاقات هیجان‌انگیزی‌ست که اگر خوش‌شانس باشید آنها را در سلخ قشم خواهید دید.

دریافت بروزرسانی

اگه میخوای از اخبار اقامتگاه باخبر بشی ایمیلتو اینجا وارد کن